خبرهای علمی
نمونه پروژه های کاربردی
- تهیه اطلس باد ایران با استفاده از مدل های پیش بینی عددی وضع هوا

- توسعه سامانه پیش­ بینی عددی وضع هوا از طریق پس­ پردازش آماری برونداد مدل WRF تا پنج روز برای کمیت­های هواشناسی سطح زمین

- کاهش خطرپذيري سيلاب از طريق ايجاد سامانه پيش بيني عددي وضع هوا با هدف هشدار سيل در حوضه های آبریز استان خوزستان

- مطالعه و امکان سنجی استفاده از فناوری بارورسازی ابرها برای استحصال آب در حوضه های آبریز ایران

- پیش بینی عددی بارش و دما برای ایستگاه های هواشناسی استان البرز
Search
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ English
سردترین مکان زمین کجاست؟

2013/12/11

دانشمندان موفق به شناسایی سردترین مکان زمین شده‌اند که دمای آن به 93.2 - درجه سلسیوس می‌رسد. این مکان تازه کشف شده که در کنار خط‌الراس کوه قطب جنوب قرار دارد، می‌تواند طی چند دقیقه چشمها، بینی و ریه انسان را منجمد کند. این بدان دلیل است که دمای آن تقریبا 13 درجه کمتر از دمایی است که دی‌اکسیدکربن از حالت گاز به یخ خشک تبدیل می‌شود (78.5- درجه سلسیوس). این کشف رکوردشکن توسط پژوهشگران مرکز ملی داده‌های یخ و برف آمریکا انجام شده است. این محققان از ماهواره‌ها و روش های دیگر برای اندازه‌گیری دما در قطب استفاده کرده‌اند. ثبت این دما مربوط به ماه اوت سال 2010 است که اکنون با گذشت حدود سه سال و پس از تحلیل داده ها نمایان شده است. هنگامی که ما ساکنین نیمکره شمالی زمین، گرم ترین روزهای سال را در ماه اوت تجربه می کنیم، اهالی نیمکره جنوبی در زمستان به سر می برند.تصور می‌شود این نقطه در ارتفاع بیش از 3.7 کیلومتری کوهستانی موسوم به Dome Fuji باشد. جالب اینکه دمای این مکان حتی از مرکز پژوهش ووستوک روسیه که رکورد قبلی سردترین دمای جهان را با 89.2 - درجه سلسیوس در طول یک زمستان قطبی در سال 1983 از آن خود کرده بود، نیز سردتر است.
محققان بر این باورند که ممکن است نقاط سردتری نیز وجود داشته باشند چرا که ماهواره‌ها تنها به نمایش میانگین دما در یک کیلومتر مربع می‌پردازند. به گفته آنها سردترین دماها در طول روزهای صاف و خشک ثبت شده‌اند و دمای روزهای بادی یا برفی سنجیده نشده است. جزئیات کامل این کشف در نشست سالانه انجمن ژئوفیزیک آمریکا عرضه خواهد شد.
اوایل سال جاری، دهکده Oymyakon روسیه به عنوان سردترین شهرک مسکونی دائمی جهان شناخته شد که میانگین دمای آن در ماه ژانویه به منفی 50 درجه سلسیوس می‌رسد. این دهکده که به عنوان «قطب سرد» نیز شناخته می شود، سردترین دمای خود را با منفی 71.2 درجه سلسیوس تجربه کرده است. در این دهکده حدود 500 نفر ساکن هستند و در دهه‌های 1920 تا 1930 یک توقفگاه بین راهی برای دامداران گله های گوزن شمالی محسوب می‌شد که به گله خود از چشمه‌های داخلی آب می‌دادند.
برای آگاهی بیشتر می توانید روی پیوند زیر کلیک کنید:

http://www.independent.co.uk/news/science/scientists-record-new-coldest-temperature-on-earth-on-the-east-antarctic-plateau-8995135.html


فهرست اخبار