خبرهای علمی
نمونه پروژه های کاربردی
- تهیه اطلس باد ایران با استفاده از مدل های پیش بینی عددی وضع هوا

- توسعه سامانه پیش­ بینی عددی وضع هوا از طریق پس­ پردازش آماری برونداد مدل WRF تا پنج روز برای کمیت­های هواشناسی سطح زمین

- کاهش خطرپذيري سيلاب از طريق ايجاد سامانه پيش بيني عددي وضع هوا با هدف هشدار سيل در حوضه های آبریز استان خوزستان

- مطالعه و امکان سنجی استفاده از فناوری بارورسازی ابرها برای استحصال آب در حوضه های آبریز ایران

- پیش بینی عددی بارش و دما برای ایستگاه های هواشناسی استان البرز
Search
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ English
احتمال سقوط تکه های یک ماهواره به کره زمین

2013/11/11

گزارش ها حاکی است یک ماهواره با پایان یافتن ماموریت خود به کره زمین سقوط خواهد کرد و تلاش ها برای پیدا کردن محل احتمالی سقوط تکه های آن در حال جریان است. به گزارش شبکه تلویزیونی «سی ان ان» یک ماهواره اروپایی که دوران مأموریت خود را سپری کرده است، شب ۱۹ آبان به زمین سقوط خواهد کرد. از این رو، بسیاری از دانشمندان و متخصصان فن در سراسر دنیا به دنبال یافتن محل دقیق سقوط بقایای این ماهواره هستند.

آژانس فضایی اروپا (ESA)پیش بینی کرده که ماهواده «جی او سی ای» شب یک شنبه یا در ساعات اول دوشنبه به زمین سقوط خواهد کرد. ذخیره سوخت این ماهواره در اواسط ماه اکتبر به اتمام رسید و از آن زمان در حالت سقوط به سوی زمین قرار گرفته است.

کریستوف استایگر، مدیر عملیات ماهواره «جی او سی ای» نوشته است: «این ماهواره در ارتفاع ۱۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد و با سرعتی معادل بیش از یک کیلومتر در ساعت در حال سقوط است».

استایگر همچنین تأثیر جو زمین روی این ماهواره را بسیار شدید و غیرقابل سنجش توصیف کرده و گفت است: «با احتساب سقوط ارتفاع شدید این ماهواره و تغییر شرایط محیطی آن، به پایان نهایی این عملیات فضایی نزدیک می شویم». ماهواره یادشده حدود ۵.۳ متر طول و یک متر عرض دارد و جرم آن حدود ۱۱۰۰ کیلوگرم اعلام شده است.

ماهواره «جی او سی ای» از سوخت اتمی استفاده نمی کند. برخلاف دیگر ماهواره ها، این ماهواره از صفحه های خورشیدی استفاده می کرد و «باتری» ماهواره به کمک این صفحه ها شارژ می شد تا اینکه باتری های همراه ماهواره در ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر) از کار افتادند. سقوط ماهواره های در حال گردش به دور زمین در گذشته نیز سابقه داشته است. در تازه ترین مورد از این دست حوادث، یک کاوشگر روسی به نام «فوبوس گرانت» پس از شکست در مأموریت خود برای ترک مدار زمین در ژانویه سال ۲۰۱۲، به سطح زمین سقوط کرد. این ماهواره مأموریت داشت اطلاعاتی درباره یکی از ماه های سیاره مریخ به نام «فوبوس» گردآوری کند.

فهرست اخبار