خبرهای علمی
نمونه پروژه های کاربردی
- تهیه اطلس باد ایران با استفاده از مدل های پیش بینی عددی وضع هوا

- توسعه سامانه پیش­ بینی عددی وضع هوا از طریق پس­ پردازش آماری برونداد مدل WRF تا پنج روز برای کمیت­های هواشناسی سطح زمین

- کاهش خطرپذيري سيلاب از طريق ايجاد سامانه پيش بيني عددي وضع هوا با هدف هشدار سيل در حوضه های آبریز استان خوزستان

- مطالعه و امکان سنجی استفاده از فناوری بارورسازی ابرها برای استحصال آب در حوضه های آبریز ایران

- پیش بینی عددی بارش و دما برای ایستگاه های هواشناسی استان البرز
Search
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ English
ابرتوفان هایان

2013/11/11

هایان، ابرتوفان حاره ای است که از روز پنج‌شنبه ۱۶ آبان به مناطق مرکزی فیلیپین رسید. این توفان تاکنون بادهایی با سرعتی بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت پدید آورده است و در اندازه‌گیری مربوط به توفان‌ها و گردبادها در رتبه ۵ قرار گرفته که بزرگترین درجه‌ی ممکن است. در برخی گزارش ها حتی گفته شده که بادهایی با بزرگی 380 کیلومتر بر ساعت از این توفان اندازه گیری شده است. توفان‌هایی که بادهایی با سرعت بیش از ۲۵۰ کیلومتر در ساعت ایجاد می‌کنند در این رتبه قرار می‌گیرند. برای مقایسه تنها یادآور می شود که توفان ویرانگر کاترینا (آگوست 2005) نیز که در مرتبه 5 گروه بندی شده بود، دارای بادهایی با سرعت بیشینه 250 کیلومتر بر ساعت بود که به مراتب کمتر از هایان است.


هایان در دریا نیز امواجی به بلندی چهار تا پنج متر را سبب شده است که جزیره‌های لیته و سامار را به شدت تحت تاثیر قرار داده‌اند. کارشناسان و هواشناسان از ابتدا نگران خسارت‌ها و عواقبی‌ بودند که این ابرتوفان برای فیلیپین به وجود می آورد. علاوه بر تلفات گسترده انسانی، هایان توانسته در بسیاری از مناطقی که به آنها حمله کرده است، موجب رانش و فروریختن زمین بشود و با بادهای شدیدی که به وجود آورده است رکوردی تازه در توفان‌های استوایی با چنین عواقبی در خشکی، ثبت کند. متأسفانه توفانی به بزرگی هایان می‌تواند حتی پناهگاه‌های ویژه‌ای را که برای ساکنین بنا شده است در چشم بر هم زدنی خراب کند.

نام این توفان در خود فیلیپین «یولاندا» عنوان شده است. با اینکه از ابتدا پیش بینی شده بود هایان مستقیما به سمت مانیل، نمی رود، اما مقام‌های دولت در پایتخت اعلام کرده‌اند برای رسیدن به برخی مناطق توفان‌زده دچار مشکلات شدیدی هستند و درخواست کمک کرده اند. هنوز مشخص نیست هایان چه تعداد قربای برجای گذاشته است؛ آمارهای اولیه بسیار تکان دهنده و حاکی از کشته شدن هزاران نفر می کنند.


بنا بر گزارش‌ها «یولاندا» ۲۴ اُمین توفان خطرناکی‌ست که طی سال ۲۰۱۳ میلادی فیلیپین را در می‌نوردد. گزارش‌ها و گفته‌های کارشناسان نشان می‌دهد که هایان، احتمالاً بزرگ‌ترین توفانی‌ست که در سطح زمین رخ داده است. این توفان در عین حال سیلاب‌هایی نیز برجای گذاشته است که در مناطق مرکزی فیلیپین، به ویژه در روستاها خرابی‌های گسترده‌ای را سبب شده است. برق در مناطق زیادی از فیلیپین قطع شده و توفان به سازه‌ها و ساختمان‌ها نیز آسیب‌های فراوانی وارد کرده است.


آنچه بر نگرانی ها افزوده، رسیدن و گذر این ابرتوفان پس از در نوردیدن جزایر فیلیپین به دریای چین است که می تواند با دریافت رطوبت از دریا، بار دیگر و این بار وحشیانه تر به ویتنام حمله کند. مقامات این کشور نیز از پیش نسبت به آگاه سازی مردم و جا به جایی میلیونی ساکنین مناطق در خطر اقدام کرده اند.

فهرست اخبار