خبرهای علمی
نمونه پروژه های کاربردی
- تهیه اطلس باد ایران با استفاده از مدل های پیش بینی عددی وضع هوا

- توسعه سامانه پیش­ بینی عددی وضع هوا از طریق پس­ پردازش آماری برونداد مدل WRF تا پنج روز برای کمیت­های هواشناسی سطح زمین

- کاهش خطرپذيري سيلاب از طريق ايجاد سامانه پيش بيني عددي وضع هوا با هدف هشدار سيل در حوضه های آبریز استان خوزستان

- مطالعه و امکان سنجی استفاده از فناوری بارورسازی ابرها برای استحصال آب در حوضه های آبریز ایران

- پیش بینی عددی بارش و دما برای ایستگاه های هواشناسی استان البرز
Search
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ English
بشر بی‌تردید مسئول گرمایش زمین است

2013/09/27

گروهی از پژوهشگران از کشورهای مختلف جهان اعلام کرده‌اند که گرمایش زمین در دهه های اخیر قطعا نتیجه اقدامات بشر بوده است.

روز جمعه، ٥ مهر (٢٧ سپتامبر)، شرکت کنندگان در اجلاس بین‌المللی بررسی تغییرات آب و هوا (IPCC) که در استکهلم، پایتخت سوئد تشکیل شد، پس از یک هفته مذاکره و تبادل نظر، نخستین گزارش علمی خود را منتشر کرد.

این گزارش صراحت دارد که بخش عمده تغییرات آب و هوایی زمین از دهه ١٩٥٠ به این سو "در طول دهه ها و هزاره های قبل سابقه نداشته است".

در این گزارش آمده است که از زمان ثبت آمار دمای کره زمین از دهه ١٨٥٠ میلادی به بعد، افزایش ثبت شده در دمای آب و هوای کره زمین در سه دهه اخیر بیش از هر دوره دیگری بوده است.

شین داهه، رئیس یکی از کمیته‌های کاری اجلاس استکهلم گفته است که "ارزیابی علمی ما حاکی از آن است که دمای جو و آب اقیانوس ها در این مدت افزایش یافته، میزان یخ و برف موجود بر سطح زمین کاهش پیدا کرده، سطح متوسط آب دریاها بالاتر آمده و غلظت گازهای گلخانه‌ای در هوا افزایش یافته است."

نویسندگان این گزارش گفته‌اند که در مورد گرمایش آب و هوای کره زمین از دهه ١٩٥٠ تا کنون، نیمی از این افزایش قطعا معلول اقدامات بشر بوده است.

در عین حال، توقف نسبی در افزایش دمای کره زمین از سال ١٩٩٨ تا کنون در این گزارش مهم دانسته نشده و پژوهشگران در مورد دلیل این وضعیت گفته‌اند که در سال‌های پیشتر، دمای کره زمین به دلیل تشدید بروز پدیده "ال نینیو" به طور غیرعادی گرم شده بود و با تضعیف این پدیده، طبیعتا کاهش یافت.

نشست استکهلم تاکید داشته که افزایش دما "بر سطح زمین، در هوا و آب اقیانوس‌ها انکارناپذیر بوده" و افزوده است که دوره پانزده ساله توقف افزایش دما، کوتاه‌تر از آن است که بتوان آن را به تغییر در روند گرمایش کره زمین نسبت داد.

شرکت کنندگان هشدار داده‌اند که ادامه تولید گازهای گلخانه‌ای باعث گرمایش کره زمین و آسیب به شرایط زیست محیطی خواهد شد.

قرار است کارشناسان اعزامی از کشورهای مختلف طی دوازده ماه آینده به تبادل نظر در زمینه عوامل گرمایش کره زمین ادامه دهند و نظر خود را در دو گزارش دیگر منتشر کنند.

فهرست اخبار